Aktualności z życia kancelarii
Poniżej znajdziecie Państwo wpisy dotyczące poszczególnych dziedzin prawa, przybliżające praktyczne kwestie z zakresu prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, rodzinnego i prawa pracy.
Zamieszczone wpisy nie stanowią porad prawnych.
Jeżeli na kanwie zamieszczonych wpisów nasunęły się Państwu dodatkowe pytania lub też jeżeli chcielibyście Państwo, aby w kolejnym wpisie poruszyć inny interesujący temat, zapraszam do kontaktu przy pomocy formularza.
W wypadku chęci zasięgnięcia porady prawnej lub powierzenia sprawy do prowadzenia, wszelkie niezbędne dane znajdziecie Państwo w zakładce Kontakt.

Jak ustanowić zarządcę sukcesyjnego na wypadek śmierci przedsiębiorcy?
Jednoosobowa działalność gospodarcza to popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Czy kredyt wpływa na podział majątku wspólnego po rozwodzie?
Naturalną konsekwencją orzeczenia rozwodu jest konieczność przeprowadzenia przez byłych małżonków podziału zgromadzonego przez nich majątku wspólnego.

Czy sprawa karna musi zakończyć się wydaniem wyroku skazującego?
Z chwilą wniesienia aktu oskarżenia po stronie sądu powstaje obowiązek wydania wyroku w sprawie. Co do zasady może to być wyrok uniewinniający lub skazujący.

Jak zapobiec obowiązkowi zapłaty zachowku?
Zachowek to roszczenie pieniężne, które przysługuje najbliższym członkom rodziny spadkodawcy, którzy nie zostali powołani do spadku, ani też nie otrzymali należnej im części majątku w inny sposób (np. poprzez darowiznę).

Czy są jakieś ograniczenia w zbywaniu majątku spadkowego?
Dziedziczenie zazwyczaj wiąże się z uzyskaniem korzyści majątkowej w postaci nabycia w całości (jeżeli jest się jedynym spadkobiercą) lub w części (jeżeli spadkobierców jest kilku) majątku należącego do spadkobiercy.

Od czego należy rozpocząć regulowanie stanu prawnego nieruchomości?
Nieruchomości to często najbardziej wartościowy składnik majątku. Mimo to nadal zdarza się, że ich stan prawny jest nieuregulowany.

Co można pokryć z kaucji przy umowie najmu?
Zawarcie umowy najmu z reguły wiąże się z uiszczeniem kaucji przez najemcę na rzecz wynajmującego. Jej wysokość ustalana jest przez strony, nie powinna jednak przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu.

Kto ma obowiązek zapłaty kosztów procesu?
Jednym z elementów orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie jest rozstrzygnięcie o kosztach procesu/postępowania. W zależności od rodzaju sprawy, przedmiotu sporu, zakresu postępowania dowodowego, te koszty mogą wynosić od kilkuset złotych do nawet kilkuset tysięcy. Co składa się na koszty procesu i czym kieruje się sąd orzekając o nich?

Co należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości?
Zakup nieruchomości to bardzo poważna inwestycja. Dlatego lokując znaczne pieniądze w nieruchomość powinniśmy zatroszczyć się o bezpieczeństwo prawne transakcji, tak aby mieć pewność co kupujemy, a następnie co możemy z tym zrobić. Poniżej trzy rzeczy, które koniecznie należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości.

Co mogę zrobić jeżeli uważam, że testament jest nieważny?
Osoba, która chce rozporządzić swoim majątkiem na wypadek śmierci może to zrobić w testamencie.