Aktualności z życia kancelarii
Poniżej znajdziecie Państwo wpisy dotyczące poszczególnych dziedzin prawa, przybliżające praktyczne kwestie z zakresu prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, rodzinnego i prawa pracy.
Zamieszczone wpisy nie stanowią porad prawnych.
Jeżeli na kanwie zamieszczonych wpisów nasunęły się Państwu dodatkowe pytania lub też jeżeli chcielibyście Państwo, aby w kolejnym wpisie poruszyć inny interesujący temat, zapraszam do kontaktu przy pomocy formularza.
W wypadku chęci zasięgnięcia porady prawnej lub powierzenia sprawy do prowadzenia, wszelkie niezbędne dane znajdziecie Państwo w zakładce Kontakt.

Jak przyjąć spadek w imieniu małoletniego dziecka?
Dziedziczenie co do zasady wiąże się z przysporzeniem majątkowym dla spadkobiercy. Takim spadkobiercą może być zarówno osoba dorosła jak i dziecko. W tym drugim wypadku należy jednak pamiętać, iż do przyjęcia spadku, konieczne jest dopełnienie pewnych formalności.

Kiedy sąd może odmówić orzeczenia rozwodu?
Wbrew ogólnemu przekonaniu osób starających się o rozwód, w niektórych przypadkach może się to okazać niemożliwe lub znacznie utrudnione. Decyzja jednego małżonka (lub nawet obojga) o zakończeniu ich małżeństwa, w niektórych wypadkach może bowiem nie wystarczyć. Kiedy się tak dzieje?

Przemoc ekonomiczna w małżeństwie jako przyczyna rozwodu.
Ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, który według prawa polskiego jest ustrojem domyślnym, oznacza, że małżonkowie wspólnie gospodarują posiadanym majątkiem. W prawidłowo funkcjonującym małżeństwie rozwiązanie takie spełnia swoją funkcję. Jako adwokat coraz częściej spotykam się jednak również z tzw. „przemocą ekonomiczną”- sytuacją kiedy to jeden z małżonków ogranicza, pozbawia lub kontroluje drugiego w zakresie dostępu do środków pieniężnych i majątku.

Czy przy opiece naprzemiennej są alimenty?
Aktualnie obowiązujące przepisy dają rodzicom możliwość wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i sprawowania opieki nad dziećmi nawet pomimo ich rozstania. Możliwość taką daje opieka naprzemienna. Instytucja ta polega na tym, że dziecko przez równy okres czasu przebywa u każdego z rodziców np. co drugi tydzień lub przez dwa tygodnie w miesiącu u jednego rodzica i dwa kolejne tygodnie u drugiego. Czy jednak w takiej sytuacji nadal istnieje obowiązek alimentacyjny?

Co daje orzeczenie separacji?
Przed małżonkami, których związek jest w kryzysie i zdecydowani są na rozstanie stoi wybór- rozwieść się czy wystąpić o orzeczenie separacji. Czym różni się rozwód od separacji oraz jakie konsekwencje niesie ze sobą separacja?

Małżeństwo a środki zgromadzone na lokacie bankowej
Jedną z najbezpieczniejszym form oszczędzania są lokaty bankowe. Jeżeli swoje pieniądze w ten sposób lokuje osoba niepozostająca w związku małżeńskim to oczywiste jest kto jest właścicielem tych pieniędzy.

Sprawa o ubezwłasnowolnienie- krok po kroku.
Wniosek o ubezwłasnowolnienie może być skierowany w stosunku do osoby, która ze względu na chorobę psychiczną, niedorozwój umysłowy albo innego rodzaju zaburzenia psychiczne np.

Obowiązek zachęcania dziecka do kontaktów z drugim z rodziców- co faktycznie musisz robić?
Rozwód małżonków (lub rozstanie partnerów) nie kończy ich relacji, jeżeli mają oni wspólne małoletnie dzieci.

Jak ustanowić zarządcę sukcesyjnego na wypadek śmierci przedsiębiorcy?
Jednoosobowa działalność gospodarcza to popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Czy kredyt wpływa na podział majątku wspólnego po rozwodzie?
Naturalną konsekwencją orzeczenia rozwodu jest konieczność przeprowadzenia przez byłych małżonków podziału zgromadzonego przez nich majątku wspólnego.