Powództwo o zaspokojenie potrzeb rodziny
W prawidłowo funkcjonującym małżeństwie oboje małżonkowie swoimi działaniami- czy to pracą zawodową czy osobistym staraniem- przyczyniają się do zaspokojenia potrzeb rodziny. Niestety w obliczu kryzysu czy problemów w małżeństwie często zdarza się tak, że jeden z małżonków odseparowuje się od rodziny, zaprzestając działania dla jej dobra. Co w takiej sytuacji można zrobić ?
Rodzina to także obowiązki.
Jako adwokat w pierwszej kolejności zacznę od stwierdzenia zdawałoby się oczywistej sprawy- każdy z małżonków, stosownie do swoich możliwości, zobowiązany jest przyczyniać się do zaspokojenia potrzeb rodziny. Realizacja tego obowiązku może przybrać formę zarówno starań osobistych (prowadzenie domu, wychowanie dzieci) jak również finansowych- dostarczania środków utrzymania rodziny. O ile nie można zmusić drugiego z małżonków do realizacji osobistych starań o zaspokojenie potrzeb rodziny, o tyle ustawodawca przewidział narzędzia gwarantujące finansowy udział w utrzymaniu rodziny przez małżonka, który zaniedbuje swoje obowiązki. Klientom mojej kancelarii adwokackiej wskazuję, iż takim właśnie rozwiązaniem jest powództwo o zaspokojenie potrzeb rodziny.
Jakie przesłanki muszą zostać spełnione ?
Przesłanką wystąpienia z roszczeniem do drugiego małżonka o zaspokojenie potrzeb rodziny jest istnienie małżeństwa. Tak sformułowana przesłanka ma istotne konsekwencje praktyczne- z roszczeniem takim nie może wystąpić osoba pozostająca w związku nieformalnym, a także małżonek po wydaniu prawomocnego orzeczenia o rozwodzie lub separacji. Jako adwokat wyjaśniam jednak, iż dla możliwości dochodzenia tego roszczenia nie ma znaczenia separacja faktyczna małżonków- to zazwyczaj wtedy aktualizuje się potrzeba wystąpienia z roszczeniem o zaspokojenie potrzeb rodziny.
Na rodzinę czyli na kogo ?
Jako adwokat wyjaśniam, iż w kontekście opisywanej instytucji prawnej przez rodzinę należy rozumieć nie tylko drugiego małżonka, ale również ich dzieci i to zarówno te naturalne jak i przysposobione. Podkreślenia wymaga fakt, iż w zakres usprawiedliwionych potrzeb rodziny wchodzą również wydatki związane z utrzymaniem pełnoletniego dziecka, o ile np. z uwagi na kontynuowanie edukacji, nie jest jeszcze w stanie samodzielnie się utrzymać.
Co decyduje o wysokości zasądzonego świadczenia ?
Przepisy prawa nie przewidują przesłanek ustalenia wysokości świadczenia zasądzonego od drugiego małżonka. Jako adwokat wskazuję natomiast, iż w orzecznictwie w zasadzie zgodnie przyjmuje się, iż małżonkom przysługuje prawo do równej stopy życiowej. Oznacza to więc, że zakres tego obowiązku zależy od poziomu życia rodziny- i to w okresie kiedy małżeństwo funkcjonowało jeszcze zgodnie- oraz istnienia usprawiedliwionych potrzeb rodziny. Klientom mojej kancelarii adwokackiej zwracam przy tym uwagę, że potrzeby, w których ma finansowo partycypować drugi z małżonków, muszą mieć charakter usprawiedliwiony.
Sprawy cywilne w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem porady prawnej w sprawie rodzinnej lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku–Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej. Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu. W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.