Ograniczenia w prowadzeniu egzekucji z wynagrodzenia za pracę.
W toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego bardzo często zdarza się, że jest ono kierowane w stosunku do wynagrodzenia za pracę uzyskiwanego przez dłużnika. W poniższym wpisie adwokat wyjaśni w jaki zakresie komornik może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę oraz w jaki sposób jest przy tym chroniony dłużnik.
Nie tylko wynagrodzenie.
Komornik prowadząc postępowanie egzekucyjne może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę uzyskiwanego przez dłużnika. W mojej praktyce adwokata kilkakrotnie spotykałem się jednak również z pytaniem czy komornik może egzekwować należności ze świadczeń dodatkowych uzyskiwanych przez pracownika. Odpowiedź na to pytanie nie jest korzystana dla dłużnika- komornik może dokonywać potrąceń również ze świadczeń mających związek ze stosunkiem pracy takich jak np. ekwiwalent za niewykorzystany urlop, dodatkowe wynagrodzenie (trzynasta pensja), nagroda jubileuszowa.
Podstawa dokonywania potrąceń.
Potrącenia w postępowaniu egzekucyjnym dokonywane są z uzyskiwanego przez pracownika wynagrodzenia netto - a więc kwoty po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy. Taka sama zasada obowiązuje w wypadku świadczeń dodatkowych podlegających zajęciu w postępowaniu egzekucyjnym- w tym wypadku podstawą prowadzenia egzekucji jest kwota uzyskiwana przez pracownika po dokonaniu wszystkich odliczeń.
Kolejność prowadzenia egzekucji.
Przepisy prawa przewidują określoną kolejność zaspakajania należności w postępowaniu egzekucyjnym. W pierwszej kolejności dokonywane potrącenia przeznaczane są na zaspokojenie należności alimentacyjne, a dopiero potem na zaspokojenie należności niealimentacyjnych.
Ochrona wynagrodzenia za pracę.
Komornik prowadząc egzekucję nie może zająć całego wynagrodzenia pracownika. Przepisy prawa wyraźnie wskazują jaką część wynagrodzenia może zająć komornik. Klientom mojej kancelarii adwokackiej wyjaśniam, iż w najmniejszym stopniu wynagrodzenie pracownika chronione jest w wypadku egzekucji należności alimentacyjnych. W takim bowiem przypadku komornik może zająć 3/5 wynagrodzenia netto dłużnika. Jeżeli jednak chodzi o należności niealimentacyjne to ochrona pracownika jest dalej idąca- komornik może zająć co najwyżej 1/2 wynagrodzenia netto, przy czym po potrąceniu dłużnikowi musi pozostać co najmniej kwota stanowiąca 100 % aktualnego w danym roku minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli w ciągu jednego miesiąca pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę oraz świadczenie dodatkowe np. ekwiwalent za niewykorzystany urlop to należy je zsumować i do uzyskanej kwoty zastosować wskazane powyżej ograniczenia w prowadzeniu egzekucji.
Autorem wpisu jest Adwokat Wojciech Nowak, prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.