Obowiązany nie płaci alimentów- co mogę zrobić?
Jako adwokat często spotykam się z następującą sytuacją: Sąd, w sprawie o rozwód lub o zasądzenie alimentów zasądza od obowiązanego alimenty na rzecz dziecka (dzieci), określając ich wysokość, termin oraz sposób zapłaty. Po pewnym czasie (albo od razu) okazuje się, że obowiązany nie zamierza w ogóle tak zasądzonych alimentów płacić lub też płaci je częściowo. W takiej sytuacji jako adwokat słyszę pytanie- co można w takiej sytuacji zrobić.
Wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
Pierwszym i najbardziej oczywistym działaniem jakie doradzam klientom mojej kancelarii adwokackiej jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego. W tym celu konieczny jest tytuł wykonawczy- tj. tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności. W sprawach gdzie Sąd orzeka o alimentach, taki dokument wydawany jest z urzędu.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, w którym należy określić kwotę zaległości, a nadto również zawrzeć wniosek o egzekucję dalszych alimentów.
Z mojego doświadczenia w pracy adwokata wynika, że w toku postępowania egzekucyjnego zazwyczaj udaje się ustalić składniki majątku dłużnika, z którego może być prowadzona egzekucja. Nie zawsze jednak prowadzi to do wyegzekwowania całości należnego roszczenia alimentacyjnego.
Alimenty od dziadków.
Jeżeli w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego okaże się, że dłużnik nie ma majątku pozwalającego na wyegzekwowanie alimentów lub też gdy nie można w ogóle ustalić gdzie on przebywa, jako adwokat doradzam wystąpienie z powództwem o alimenty od dziadków uprawnionego (rodziców obowiązanego). Podstawą dochodzenia tego roszczenia jest art. 132 K.R.O., zgodnie z którym „Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami”.
W tym zakresie jako adwokat czynię jednak istotne zastrzeżenie: obowiązek alimentacyjny dziadków powstaje jedynie wówczas gdy uprawniony do alimentów jest w niedostatku- tj. w jego wypadku istnieją niezaspokojone, usprawiedliwione potrzeby związane z bieżącym utrzymaniem.
Fundusz Alimentacyjny
Wreszcie, jeżeli egzekucja komornicza okaże się nieskuteczna, a nie ma możliwości dochodzenia alimentów od dziadków, jako adwokat doradzam zwrócenie się do Funduszu Alimentacyjnego. Od razu jednak wskazać należy, iż fundusz ten nie wypłaca alimentów w pełnej wysokości- instytucja ta wypłaca alimenty w kwocie 500 zł na jedno dziecko nawet jeżeli zasądzone alimenty są wyższe. Co więcej, aby otrzymać środki z funduszu musi być spełniona- oprócz nieskuteczności egzekucji- również przesłanka dochodowa tj. dochód na jedną osobę w rodzinie w której znajduje się dziecko na które są zasądzone alimenty nie może być wyższy niż 900 zł.
Sprawa karna.
Czasami zdarza się, że obowiązany do alimentów ma środki pozwalające mu na ich zapłatę (lub też miałby taką możliwość gdyby np. podjął pracę) ale celowo od zapłaty się uchyla. W takiej sytuacji klientom mojej kancelarii adwokackiej wskazuję na możliwość i zasadność złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niealimentacji, co może skłonić dłużnika do regulowania obciążających go zobowiązań.
Sprawy z zakresu prawa rodzinnego w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem porady prawnej w sprawie dotyczącej prawa rodzinnego, lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku –Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej. Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu. W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.