Kiedy sąd może odmówić orzeczenia rozwodu?
Po pierwsze, brak spełnienia przesłanek orzeczenia rozwodu.
Pierwszą z takich sytuacji jest brak spełnienia przesłanek orzeczenia rozwodu. Jako adwokat wskazuję, iż aby doszło do orzeczenia rozwodu musi zaistnieć zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Zupełność rozkładu pożycia małżeńskiego oznacza, że pomiędzy małżonkami muszą ustać więzi uczuciowe, fizyczne i gospodarcze. Z kolei wymóg trwałości oznacza, iż stan rozkładu pożycia małżeńskiego trwa przez dłuższy okres czasu. Klientom mojej kancelarii adwokackiej wyjaśniam, iż nie ma sztywnych norm w zakresie czasu który musi upłynąć od zerwania przez małżonków relacji ze sobą do orzeczenia rozwodu. Każda sprawa jest oceniana indywidualnie. Kluczowe znaczenie w tym zakresie ma ustalenie, że pomiędzy małżonkami wytworzyły się takie relacje, że nie ma już możliwości, aby wrócili do siebie.
Po drugie, przesłanki negatywne orzeczenia rozwodu.
Nawet jeżeli pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, to w niektórych sytuacjach sąd i tak nie orzeknie rozwodu, jeżeli zaistnieją tak zwane negatywne przesłanki orzeczenia rozwodu. Należą do nich dobro wspólnych małoletnich dzieci oraz zasady współżycia społecznego.
Jeżeli chodzi o pierwszą ze wskazanych przesłanek negatywnych to wyjaśnić należy, iż sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli wskutek tego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci stron. Jako adwokat wskazuje, iż dzieje się tak w sytuacji gdy np. z uwagi na rozwój emocjonalny dziecka lub szczególne jego potrzeby wynikające ze stanu zdrowia, orzeczenie rozwodu pociągnęłoby dla niego negatywne skutki.
Druga przesłanka negatywna ma miejsce wówczas gdy orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Jako adwokat wskazuję, iż najpowszechniejszą sytuacją w której ta przesłanka znajduje zastosowanie jest choroba jednego z małżonków. Wówczas sąd przyjmuje, iż orzeczenie rozwodu, a tym samym pozbawienie tego małżonka pomocy należnej od drugiego z małżonków, jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Po trzecie, brak zgody drugiego z małżonków.
Wreszcie do orzeczenia rozwodu nie dojdzie również wtedy, gdy żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego, a drugi z małżonków nie wyrazi zgody na rozwód np. z uwagi na swoje przekonania religijne. W takiej jednak sytuacji małżonek dochodząc rozwodu, może wykazywać, że brak zgody na rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.
Co można w takich sytuacjach zrobić?
Jeżeli masz wątpliwości czy spełniasz przesłanki do orzeczenia rozwodu, skontaktuj się z adwokatem. Pozwoli Ci to zorientować się w swojej sytuacji oraz odpowiednio ukierunkować swoje działania np. na zgromadzenie dowodów przemawiających za zasadnością orzeczenia rozwodu.
Sprawy rodzinne w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani skorzystaniem z porady prawnej w sprawie rodzinnej lub powierzeniem prowadzenia takiej sprawy w Bielsku-Białej lub w okolicy, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe mojej kancelarii adwokackiej mieszczącej się w Bielsku-Białej znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej. Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu. W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.