Jak przyjąć spadek w imieniu małoletniego dziecka?
Kto może być spadkobiercą?
Zgodnie z przepisami prawa spadkowego spadkobiercą może być osoba fizyczna, która żyje w chwili otwarcia spadku oraz osoba prawna, która istnieje w chwili otwarcia spadku. Jako adwokat wskazuję, iż spadkobiercą, zgodnie z polskimi przepisami, może być również dziecko poczęte, ale jeszcze nieurodzone, jeśli urodzi się żywe.
Przyjęcie spadku
Klientom mojej kancelarii adwokackiej wyjaśniam, iż przyjęcie spadku może nastąpić na dwa sposoby. Po pierwsze, poprzez złożenie oświadczenia w tym przedmiocie przez spadkobiorcę przed notariuszem lub sądem w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku- o ile oświadczenie takie jest składane przed upływem 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy. Po drugie, wskutek upływu czasu- po upływie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, w czasie których spadkodawca ma możliwość złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, następuje skutek w postaci nabycia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Klientom mojej kancelarii adwokackiej wyjaśniam, iż przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, iż w wypadku istnienia jakiś długów spadkowych, spadkodawca odpowiada za nie do stanu czynnego spadku- czyli wartości tego co odziedziczył.
Jak przyjąć spadek w imieniu małoletniego?
Przyjęcie spadku w imieniu małoletniego realizowane jest przez oświadczenie złożone przez jego przedstawicieli ustawowych- zazwyczaj są to rodzice dziecka. Klientom mojej kancelarii adwokackiej wyjaśniam jednak, iż do tego, aby złożyć takie oświadczenie konieczna jest uprzednia zgoda sądu rodzinnego. Przyjęcie spadku jest bowiem czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu.
W wypadku niepełnoletnich spadkobierców przyjęcie spadku może nastąpić na dwa sposoby. Po pierwsze, przed notariuszem, na podstawie oświadczenia rodziców, na podstawie uprzedniej zgody sądu rodzinnego. Pierwsza ze wskazanych możliwości wymaga jednak przeprowadzenia dwóch etapów. Pierwszym z nich jest uzyskanie zgody sądu rodzinnego na przyjęcie spadku, drugim- złożenie oświadczenia przed notariuszem. Z mojego doświadczenia w pracy adwokata wynika, iż drugi sposób wiąże się z mniejszą ilością komplikacji. Polega bowiem na złożeniu wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku na rzecz małoletniego (i ewentualnie innych spadkobierców jeżeli są). W takiej sytuacji sąd orzekający o stwierdzeniu nabycia spadku, jest również upoważniony do wyrażenia zgody na przyjęcie spadku w imieniu małoletniego.
Sprawy spadkowe w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani skorzystaniem z porady prawnej w sprawie spadkowej lub powierzeniem prowadzenia takiej sprawy w Bielsku-Białej lub w okolicy, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe mojej kancelarii adwokackiej mieszczącej się w Bielsku-Białej znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej. Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu. W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.