Jak przygotować się na spotkania z adwokatem ?
Decydując się na zasięgnięcie porady prawnej u adwokata klient bardzo często ma obawy jak będzie wyglądało takie spotkanie. Nie wie o co będzie pytał adwokat, jakie dokumenty trzeba przygotować, wreszcie ile będzie kosztowała porada prawna. Przed pierwszym spotkaniem z adwokatem problemem dla klienta może być również obawa przed wtajemniczeniem osoby obcej w sprawy które często mają charakter osobisty. Jak więc przygotować się na spotkanie z adwokatem ?
Skonkretyzowanie problemu.
Idąc na pierwsze spotkanie z adwokatem klient musi mieć świadomość czego dotyczy problem, którego ma dotyczyć porada prawna oraz jakiej pomocy oczekuje od adwokata. Czy chodzi mu tylko o udzielenie porady prawnej, czy o prowadzenie sprawy, czy chciałby tylko pomocy w sporządzeniu pisma lub analizie dokumentu ? Bardzo dobrą praktyką przed spotkaniem z adwokatem jest sporządzenie listy pytań na które chce się uzyskać odpowiedź. Zdarza się bowiem, że pod wpływem emocji czy stresu klient zapomina o sprawach o które chciał zapytać.
Stan faktyczny.
Po skonkretyzowaniu problemu z którym przychodzi klient, kolejnym etapem jest ustalenie stanu faktycznego. Na tym etapie nie wystarczą ogólnikowe informacje. Do udzielenia rzetelnej porady prawnej konieczne jest szczegółowe ustalenie okoliczności faktycznych w związku z którymi zaistniał problem prawny będący przedmiotem porady. Klientom mojej kancelarii adwokackiej zalecam, aby na spotkanie przynieśli wszelkie dokumenty związane ze sprawą. Nie jest wskazane, aby to klient jeszcze przed spotkaniem dokonywał selekcji dokumentów na te które mają znaczenie dla sprawy i te które takiego znaczenia nie mają- powinien to zrobić adwokat, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym sprawy. Kolejnym moim zaleceniem przed spotkaniem z adwokatem jest to, aby na kartce zapisać wszystkie istotne informacje dotyczące stanu faktycznego sprawy. Chodzi o zapisanie dat, miejsc, osób uczestniczących w zdarzeniu, nazwisk i adresów ewentualnych świadków, itd. Takie przygotowanie pomoże klientowi w przejrzystym przedstawieniu stanu faktycznego sprawy, pozwoli również na zgromadzenie na samym początku informacji potrzebnych np. do napisania pisma.
Czy istnieje cennik prowadzenia spraw przez adwokata ?
Dla klienta zasięgającego porady prawnej znaczenie mają również kwestie natury finansowej sprowadzające się do pytania ile to będzie kosztowało ? Tak jak już wcześniej pisałem nie ma czegoś takiego jak z góry ustalony cennik porad prawnych lub cennik prowadzenia spraw. Takim cennikiem nie jest rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie- regulacja ta przewiduje stawki minimalne, które w praktyce mogą- i zazwyczaj są- wyższe. Wynagrodzenie adwokata zarówno za udzielenie porady prawnej jak i za prowadzenie sprawy zależy od stopnia jej skomplikowania, poświęconego przez adwokata czasu, ilości koniecznych do przeanalizowania informacji i dokumentów. Zazwyczaj dopiero po zapoznaniu się ze sprawą adwokat jest w stanie określić przewidywany koszt prowadzenia sprawy.
Porady prawne Bielsko-Biała.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem porady prawnej lub powierzeniem prowadzenia sprawy w Bielsku-Białej lub okolicy zapraszam do kontaktu przez moją stronę internetową. Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.