Ekwiwalent wypłacany pracownikowi z tytułu kosztów ponoszonych przez niego przy pracy zdalnej nie podlega opodatkowaniu.
Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 15 grudnia 2020 r., znak KDIT2.4011.739.2020.1.RS. Zapytanie dotyczyło kwestii czy pracodawca, w wypadku wypłaty pracownikowi ryczałtu z tytułu ponoszonych przez niego kosztów pracy zdalnej (w tym wypadku chodziło o energię elektryczną oraz Internet), ma obowiązek od tak wypłaconej kwoty obliczyć i pobrać podatek dochodowy od osób fizycznych. W odpowiedzi na tak zadane pytanie Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej wskazał, iż tak wypłacony ekwiwalent nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT.
W ślad za wcześniejszym wpisem przypomnieć należy, iż w aktualnym stanie prawnym brak jest regulacji ustawowej nakazującej pracodawcy zwrot poniesionych przez pracownika kosztów pracy zdalnej. Ewentualne wyrównanie tych kosztów uzależnione jest od odrębnego porozumienia pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, co do wypłaty ryczałtu lub zwrotu faktycznie poniesionych kosztów. Taki stan rzeczy ulegnie jednak najprawdopodobniej zmianie w najbliższej przyszłości. W chwili obecnej trwają zaawansowane prace nad rządowym projektem ustawy zmieniającej Kodeks Pracy, poprzez wprowadzenie do niego obowiązku wypłaty przez pracodawcę pracownikowi ryczałtu z tytułu poniesionych przez niego kosztów pracy w domu.