Czy sprawa karna musi zakończyć się wydaniem wyroku skazującego?
Z chwilą wniesienia aktu oskarżenia po stronie sądu powstaje obowiązek wydania wyroku w sprawie. Co do zasady może to być wyrok uniewinniający lub skazujący. Jeżeli jednak oskarżony przyznaje się do stawianego mu zarzutu, a samo przestępstwo nie należy do grupy tych najpoważniejszych, przy spełnieniu określonych warunków można uniknąć wyroku skazującego. Kiedy jest to możliwe?
Czym jest warunkowe umorzenie postępowania karnego?
Warunkowe umorzenie postępowania karnego to instytucja prawa procesowego pozwalająca na zakończenie sprawy karnej bez wydania wyroku skazującego. Klientom mojej kancelarii adwokackiej wyjaśniam, iż instytucja ta ma zastosowanie w sytuacji gdy pomimo popełnienia przestępstwa i ustalenia winy oskarżonego sąd dochodzi do wniosku, iż jego ukaranie nie będzie konieczne.
Kiedy jest możliwe warunkowe umorzenie postępowania karnego?
Jako adwokat wyjaśniam, iż warunkowe umorzenie postępowania karnego możliwe jest przy spełnieniu ściśle określonych warunków. Należą do nich następujące przesłanki:
- Niska społeczna szkodliwość popełnionego czynu i nieznaczna wina,
- Okoliczności popełnienia czynu nie mogą budzić wątpliwości,
- Oskarżony nie może być wcześniej karany za przestępstwo umyślne,
- Postawa sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia muszą uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa,
- Górna granica ustawowego zagrożenia za zarzucane przestępstwo nie może przekraczać 5 lat pozbawienia wolności.
Co w praktyce oznacza warunkowe umorzenie postępowania karnego?
W wypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego sąd wydaje wyrok- nie jest to jednak wyrok skazujący, a warunkowo umarzający postępowanie karne. W wyroku tym sąd wyznacza okres próby dla oskarżonego wynoszący od 1 roku do 3 lat. Dodatkowo w wyroku tym na oskarżonego mogą zostać nałożone również obowiązki np.: naprawienia szkody czy poddania się terapii uzależnień.
Jako adwokat wyjaśniam, iż okres próby stanowi okres kontroli sprawcy w zakresie jego zachowania i przestrzegania przepisów prawa, a także weryfikacji postawionej przez sąd pozytywnej prognozy kryminologicznej co do braku konieczności jego ukarania. W wypadku pomyślnego zakończenia okresu próby (i okresu 6 miesięcy po nim), umorzenie postępowania karnego ma charakter ostateczny co oznacza, że oskarżony nie ponosi odpowiedzialności karnej za popełnione przez siebie przestępstwo.
Klientów mojej kancelarii adwokackiej uprzedzam jednak, iż jeżeli zachowanie oskarżonego w okresie próby budzi zastrzeżenia, to sąd może podjąć warunkowo umorzone postępowanie karne i orzekać w przedmiocie odpowiedzialności karnej oskarżonego.
Sprawy cywilne w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani skorzystaniem z porady prawnej w sprawie cywilnej lub powierzeniem prowadzenia takiej sprawy w Bielsku-Białej lub w okolicy, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe mojej kancelarii adwokackiej mieszczącej się w Bielsku-Białej znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej. Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu. W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.